Movement: Από τη Στέγη στη Στοά εμπόρων μια πανδαισία τέχνης και ιδεών -
Πολιτισμός

Movement: Από τη Στέγη στη Στοά εμπόρων μια πανδαισία τέχνης και ιδεών

Από τη Στέγη στη Στοά Εμπόρων, το “Movement” δημιουργεί δορυφόρους μιας ατελείωτης ιστορίας μετακίνησης ανθρώπων, ιδεών και πολιτισμών.

Το Movement εξετάζει τη μετανάστευση πληθυσμών στη Μεσόγειο, και όχι μόνο, από τον Μεσοπόλεμο έως τις μέρες μας (1920-2020).

Διαλέξεις, συναυλίες, προβολές φιλμ, διαδικτυακό υλικό (αρχειακό και τρέχον) και ένας ραδιοφωνικός σταθμός. Από τις 14 έως τις 23 Φεβρουαρίου, η Στέγη, η Στοά των Εμπόρων, το Boiler, το Romantso και ο κινηματογράφος Άστορ γίνονται δορυφόροι μιας ατέλειωτης ιστορίας μετακίνησης ανθρώπων, ιδεών και πολιτισμών και υποδέχονται καλλιτέχνες, διανοητές, επιμελητές, djs. Από την καθηγήτρια Κοινωνιολογίας Saskia Sassen του Πανεπιστημίου Columbia έως τον Louis Chude Skei, Διευθυντή Προγράμματος Αφροαμερικανικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Βοστόνης, από τον τηλεοπτικό παρουσιαστή, συγγραφέα και φωτογράφο από το Firth Park, Johny Pitts έως την αμερικανή ποιήτρια, μουσικό και ακτιβίστρια από τη Φιλαδέλφεια, Moor Mother, συζητάμε για τη μετανάστευση.

Συνοπτικό πρόγραμμα του Movement στη Στέγη

14 – 23 Φεβρουαρίου Movement Radio | Στοά Εμπόρων (Βουλής 8-10, Αθήνα)

Ακούστε σε απευθείας μετάδοση Movement Radio / Τα καταστήματα της Στοάς Εμπόρων, τα οποία επαναλειτουργούν στο πλαίσιο αστικών παρεμβάσεων της Εταιρείας Ανάπτυξης και Τουριστικής Προβολής του δήμου Αθηναίων, παραχωρήθηκαν από τον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση για την εκδήλωση “Movement 1920-2020”

14 – 20 Φεβρουαρίου Movement Installation | Στοά Εμπόρων (Βουλής 8-10, Αθήνα) | 12:00-20:00

21 – 23 Φεβρουαρίου | Φουαγιέ 5ου ορόφου | Στέγη | 17:00 – 22:00 Ηχητικός σταθμός Ankersentrum (surviving in the ruinous ruin) 2019, Natascha Süder Happelmann, Γερμανικό Περίπτερο, 58η Μπιενάλε Τέχνης της Βενετίας 2019

Στην Αθήνα η Αμερικανή ποιήτρια, μουσικός και ακτιβίστρια από τη Φιλαδέλφεια, Moor Mother

14 & 22 Φεβρουαρίου Movement Club Nights

Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου | Boiler (Βλαχάβα 9, Αθηνα)

23:00 – 01:30 | Carina
01:30 – 03:00 | Flokosh
03:00 – 05:00 | DJ Marfox

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου | Romantso (Αναξαγόρα 3-5, Αθηνα)

23:00 – 23:45 | Jay Glass Dubs
23:45 – 00:30 | Muqata’a
00:30 – 01:15 | Moor Mother
01:15 – 02:45 | Deena Abdelwahed
02:45 – 04:00 | STILL feat. Devon & Freweini
04.00 – 06:00 | ZULI

17 & 18 Φεβρουαρίου Movement Cinema | Κινηματογράφος Άστορ (Σταδίου 28, Στοά Κοραή)

Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου

18:00 – 19:20: “Mare Clausum – The Sea Watch vs Libyan Coast Guard Case” των Forensic Oceanography & Forensic Architecture, 2018και “Kwassa Kwassa” των Tuan Andrew Nguyen &

SUPERFLEX

19:30 – 20:50: “Wonderland” του Erkan Özgen και “The Land Between” του David Fedele
21:00 – 22:30: “El Mar La Mar” των Joshua Bonnetta, J.P. Sniadecki
22:40 – 00:10: “Untitled” των Michael Glawogger, Monika Willi

Τρίτη 18 Φεβρουαρίου

18:00 – 19:30: “I Love Kuduro” του Mário Patrocínio
19:40 – 21:00: “Electro Chaabi” της Hind Meddeb
21:10 – 22:30: “A Story of Sahel Sounds” των Florian Kläger, Markus Milcke, Tobias Adam
22:40 – 00:10: “The Invisible Hands” των Μαρίνα Γιώτη, συν-σκηνοθεσία Γιώργου Σαλαμέ

Ο τηλεοπτικός παρουσιαστής, συγγραφέας και φωτογράφος από το Firth Park, Johny Pitts
Πηγή: iefimerida.gr – https://www.iefimerida.gr/politismos/movement-stegi-stoa-emporon-astor

20 Φεβρουαρίου Movement Artist Talk | Onassis AiR (Φρυνίχου 16Α, Αθήνα) 19:30 – 21:30: Natascha Sadr Haghighian

21 – 23 Φεβρουαρίου Movement Talks | Στέγη

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

17:00 – 17:45: Στέλιος Μιχαλόπουλος
17:45 – 18:30: Πέννυ Κουτρολίκου
18:30 – 18:45: Διάλειμμα
18:45 – 19:45: Ayesha Hameed
19:45 – 20:30: Alessandra Di Maio
20:30 – 20:45: Διάλειμμα
20:45 – 21:30: Saskia Sassen

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

17:00 – 17:45: Αποστόλης Φωτιάδης
17:45 – 18:30: Omar Jabary Salamanca
18:30 – 18:45: Διάλειμμα
18:45 – 19:30: Στέφανος Λεβίδης
19:30 – 20:15: Jackie Wang
20:15 – 20:30: διάλειμμα
20:30 – 21:15: Nicholas De Genova

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου

17:30 – 18:15: Παναγιώτης Πούλος
18:15 – 19:00: Jackie Abhulimen
19:00 – 19:45: Larry Ossei-Mensah
19:45 – 20:00: Διάλειμμα
20:00 – 20:45: Johny Pitts
20:45 – 21:30: Louis Chude-Sokei

14 – 23 Φεβρουαρίου Movement Radio | Στοά Εμπόρων (Βουλής 8-10, Αθήνα) Ακούστε ζωντάνα στο movementradio.org

14 – 23 Φεβρουαρίου Movement Installation | Στοά Εμπόρων (Βουλής 8-10, Αθήνα) & Στέγη

Παρασκευή 14 – Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου | 12:00-20:00 | Στοά Εμπόρων

Παρασκευή 21 – Κυριακή 23 Φεβρουαρίου| 17:00-22:00 | Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

14 & 22 Φεβρουαρίου Movement Club Nights

Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου | Boiler (Βλαχάβα 9, Αθήνα) 23:00-05:00

Boiler: Είσοδος ελεύθερη με σειρά προτεραιότητας

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου | Romantso (Αναξαγόρα 3-5, Αθήνα) 23:00-06:00

Romantso | Εισιτήριο: 8 € | Αγορά εισιτηρίων μπορείτε να κάνετε και στο Ρομάντσο την ημέρα της συναυλίας | Εισιτήριο: 10 €

17 & 18 Φεβρουαρίου

Movement Cinema | Κινηματογράφος Άστορ (Σταδίου 28, Στοά Κοραή)

Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 18:00-00:10

Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 18:00-00:10

Είσοδος ελεύθερη με σειρά προτεραιότητας

20 Φεβρουαρίου Movement Artist Talk | Onassis AiR (Φρυνίχου 16Α, Αθήνα) | 19:30 – 21:30

Κράτηση θέσεων στο [email protected]

Δωρεάν είσοδος, περιορισμένες θέσεις

21 – 23 Φεβρουαρίου Movement Talks | Στέγη

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου | 17:00 – 21:30

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 17:00 – 21:15

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 17:30 – 21:30

Η είσοδος στις ομιλίες είναι δωρεάν και τηρείται σειρά προτεραιότητας. Η διανομή των δελτίων εισόδου ξεκινά 1 ώρα πριν από κάθε εκδήλωση.
Στα αγγλικά, με ταυτόχρονη διερμηνεία στα ελληνικά.

Πηγή: iefimerida.gr

Κοινοποιήστε το άρθρο:
Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *