EUROLEAGUE | piperata.gr Skip to main content

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Ντέρμπι «αιωνίων» στο ΣΕΦ για τη Euroleague

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός κοντράρονται στο ΣΕΦ (21:00 NOVASPORTS 2HD), έχοντας σημαντικές απουσίες. Τι κι αν τη φετινή σεζόν δεν θυμίζουν τις ομάδες του παρελθόντος. Ένα Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός δεν θα σταματήσει ποτέ να συγκεντρώνει τα φώτα της

Euroleague: Η Βαλένθια πλήρωσε τα… σπασμένα – Ο Παναθηναϊκός την ποδοπάτησε με 91-72

Στην πληρέστερη εφετινή εμφάνιση του, ο Παναθηναϊκός «ποδοπάτησε» τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ, δείχνοντας πανέτοιμος, ενόψει του δεύτερου ευρωπαϊκού ντέρμπι «αιωνίων» της χρονιάς στο ΣΕΦ, την ερχόμενη Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου, για τη διοργάνωση της

Euroleague: Απομακρύνεται η οκτάδα για Ολυμπιακό μετά την ήττα 76-74 από την Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός έχασε μία τεράστια ευκαιρία να κάνει το δύο στα δύο απέναντι στην πρωτοπόρο της Euroleague Μπαρτσελόνα, αφού ηττήθηκε μετά από «θρίλερ» στην 4η περίοδο, με 74-76, στο ΣΕΦ, για την 23η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας

Euroleague: Νέα ήττα στη Μαδρίτη για τον Παναθηναϊκό με 76-66 από τη Ρεάλ

Το απογοητευτικό πρώτο ημίχρονο δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό, που... μεταμορφώθηκε αμυντικά στην επανάληψη, να κάνει την υπέρβαση στη Μαδρίτη, όπου υπέστη τη 14η ήττα του σε 21 αγώνες και παρέμεινε στη 16η θέση της Euroleague με αρνητικό ρεκόρ 7-14

Euroleague: «Σκότωσε» τον Ολυμπιακό με ρεκόρ καριέρας ο Πάντερ, στο Μιλάνο

Αν και κατάφερε να επιστρέψει από το -18 της 2ης περιόδου και να ισοφαρίσει στην 3η περίοδο, για να μειώσει στο καλάθι δύο λεπτά πριν τη λήξη επιστρέφοντας από το -10, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε τελικά με 90-79, στο Μιλάνο από την ανώτερη Αρμάνι, για την

Euroleague: Αυτοκτονία Ολυμπιακού στο Κάουνας και ήττα 81-79 από τη Ζαλγκίρις

Βγαλμένο από τους χειρότερους εφιάλτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και των παικτών του ήταν το φινάλε της αναμέτρησης Ζαλγκίρις Κάουνας – Ολυμπιακός για την 21η αγωνιστική της Euroleague. Με ένα φοβερό σερί 9-0 στα τελευταία 1:50 της αναμέτρησης, η

Euroleague: Σούπερ Μήτογλου οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 94-78 επί της Χίμκι

Ο Ντίνος Μήτογλου έσπασε τα κοντέρ με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 42 μονάδες στο ειδικό σύστημα αξιολόγησης, παίζοντας και για τους απόντες Παπαπέτρου και Παπαγιάννη στο ματς με την ελλιπέστατη Χίμκι και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μια άνετη νίκη με

Euroleague: «Αδειος» ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ και ήττα με 69-63 από τη Βιλερμπάν

Μεγάλο πισωγύρισμα αποτελεί για τον Ολυμπιακό η αποψινή ήττα τους στο ΣΕΦ, με 69-63 από τη Βιλερμπάν! Έτσι, μετά τη μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ, οι «ερυθρόλευκοι» που παρουσιάστηκαν άδειοι απέναντι στην ουραγό του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague

Euroleague: Πνίγηκε στον Βόσπορο ο Παναθηναϊκός – Βαριά ήττα με 100-74 από τη Φενέρμπαχτσε

Εμφανίζοντας τις γνωστές του παθογένειες και αδυναμίες, ο κάκιστος Παναθηναϊκός υποτάχθηκε πλήρως στη Φενέρμπαχτσε και συνετρίβη με σκορ 100-74, στην πρεμιέρα του Όντεντ Κάτας στον πάγκο του. Ο Ισραηλινός τεχνικός δοκίμασε αρκετά σχήματα και πρόσωπα

Euroleague: Είδε… φως ο Παναθηναϊκός – Νίκη με 88-71 επί της Βιλερμπάν

Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague. Το «τριφύλλι» βέβαια δεν έλυσε… ξαφνικά τα προβλήματά του ωστόσο επικράτησε 88-71 της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ για τη 19η αγωνιστική της Euroleague, έφτασε τις έξι νίκες και περιμένει την Πέμπτη τον Όντεντ

Euroleague: Δια πυρός και σιδήρου ο Ολυμπιακός, 89-87 τη Μακάμπι στην παράταση!

Ο Ολυμπιακός με τεράστιο παιχνίδι από τον Σλούκα (21 πόντοι, 11 ασίστ) και καθοριστικούς τους Λαρεντζάκη - Βεζένκοφ στο τέλος, πήρε σπουδαίο διπλό επί της Μακάμπι (87-89) και ανέβηκε στο 10-8. Όταν παίζει ο Ολυμπιακός με την Μακάμπι, ξέρεις ότι

Euroleague: Ο Σλούκας πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό στη νίκη 84-82 επί της Μπάγερν

Με ηγέτη του τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση της Μπάγερν, νικώντας την 84-82, χωρίς όμως να υπερκαλύψει το -6 από την ήττα στο Μόναχο. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 9-8, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 11-7 στον βαθμολογικό

Euroleague: «Φάντασμα» στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός και ήττα με 89-77 από τη Ζενίτ

Για ένα ακόμα παιχνίδι στη φετινή Euroleague, ο Παναθηναϊκός άργησε να… ξυπνήσει και μοιραία υπέστη την ήττα με 89-77 από την καλοδουλεμένη Ζενίτ, στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» ξύπνησαν στο 4ο δεκάλεπτο και μάζεψαν τη διαφορά, αλλά ήταν αργά για να

Euroleague: Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό, 74-71 από τον Ερυθρό Αστέρα

Όσο κι αν ο Παπαπέτρου πάλευε μόνος του δεν κατάφερε να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό στη μεγάλη ανατροπή, με τους «πράσινους» να χάνουν 74-71 από τον Ερυθρό Αστέρα και υποχώρησαν σημαντικά στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague. Ούτε και το καλό διάστημα

Euroleague: Ήττα στην Πόλη για τον κακό Ολυμπιακό με 84-77 από τη Φενέρμπαχτσε

Κακός και πάλι ήταν ο Ολυμπιακός στη φετινή Euroleague και μοιραία γνώρισε την ήττα με 84-77 από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και βρέθηκε στο 7-8. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» άφηναν τη Φενέρμπαχτσε να κάνει το

Euroleague: Άνετος κι ωραίος ο Παναθηναϊκός, συνέτριψε 92-69 την Άλμπα

Θυμίζοντας κάτι από τον Παναθηναϊκό του παρελθόντος όσον αφορά τον τρόπο που επικρατούσαν των αντιπάλων τους, οι «πράσινοι» συνέτριψαν 92-69 τη φορμαρισμένη Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ και επανήλθαν στις νίκες, στην κούρσα της Euroleague Πολύ καλή η

Euroleague: Έχασε με 93-97 ο ΠΑΟ από την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός έκανε τιτάνια προσπάθεια στο κλειστό του ΟΑΚΑ απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά τελικά έχασε με 93-97 για τη 14η αγωνιστική της Euroleague. Ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -14 του 25' και είχε δύο ευκαιρίες να κερδίσει, αλλά λύγισε στη

Η Ένωση Παικτών Euroleague «υποκλίνεται» στον θρύλο Βασίλη Σπανούλη

Ο Βασίλης Σπανούλης έγραψε ιστορία στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, το βράδυ της Πέμπτης 10 Δεκεμβρίου, καθώς έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στη Euroleague και το κύπελλο Πρωταθλητριών. Η Ένωση Παικτών της

Euroleague: Μεγάλο διπλό στη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός, 96-88 την Μπαρτσελόνα

Με τις εξαιρετικές άμυνες του Χάρισον στα τελευταία λεπτά της αναμέτρηση, ένας ατσάλινο Ολυμπιακός που δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα νίκησε 96-88 την Μπαρτσελόνα, στη Βαρκελώνη για την Euroleague Οι «ερυθρόλευκοι» που έρχονταν από δύο σερί άσχημες

Euroleague: Με Πρίντεζη στη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός

Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεπέρασε τη γαστρεντερίτιδα που τον ταλαιπώρησε, ενσωματώθηκε στην προετοιμασία του Ολυμπιακού και θα συμπεριληφθεί στην «ερυθρόλευκη» αποστολή, που θα ταξιδέψει αύριο για τη Βαρκελώνη. Η ομάδα μεταβαίνει στη Βαρκελώνη ενόψει της

Euroleague: Παναθηναϊκός από τα παλιά νίκησε την Αρμάνι στο Μιλάνο με 80-77

Ένας Παναθηναϊκός από τις παλιές μεγάλες ευρωπαϊκές βραδιές του νίκησε με 80-77 την Αρμάνι στο Μιλάνο και πήρε ώθηση για τη συνέχεια της φετινής Euroleague, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες. Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» οι Νεμάνια Νέντοβιτς (15π.), Ντίνος

Euroleague: Η ΤΣΣΚΑ «κατασπάραξε» τον Ολυμπιακό, νικώντας τον με 80-61

Μόλις ένα δεκάλεπτο άντεξε στη Μόσχα ο Ολυμπιακός, καθώς έγινε έρμαιο στις ορέξεις της ΤΣΣΚΑ. Η ήττα με 80-61 τον ρίχνει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 5-5 στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» προδόθηκαν κυρίως από την κακή

Superleague: Νίκη της ΑΕΚ επί του Αστέρα Τρίπολης

H AEK επικράτησε στην Τρίπολη με 2-1 επί του Αστέρα για την 10η αγωνιστική της Super League. Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό με ωραίο σουτ του Μάρκο Λιβάγια μέσα από την περιοχή, ενώ οι Αρκάδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην πρώτη

Euroleague: Ολική επαναφορά για τον Παναθηναϊκό και νίκη 83-76 επί της Μπάγερν

Με όπλο την άμυνα και πρωταγωνιστή τον Σαντ-Ρος, ο εμφανώς βελτιωμένος Παναθηναϊκός επικράτησε 83-76 της Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 συνεχόμενες ήττες στη φετινή κούρσα της Euroleague. Έτσι, το «τριφύλλι» ανέβηκε στο

Euroleague: Ήττα 90-76 για τον εξαντλημένο Ολυμπιακό από τη Μπασκόνια

Χτυπημένος από τον κορωνοϊό και την απραξία, ο Ολυμπιακός κυνηγούσε από την αρχή την Μπασκόνια και στο τέλος έμεινε από δυνάμεις, γνωρίζοντας την ήττα (90-76), που τον ρίχνει στο 5-4 στην κατάταξη της Euroleague. Από την άλλη, οι Βάσκοι που πέτυχαν